wtorek, 31 maja 2011

Z dzieckiem do Maroka - czyli kilka rad dla podróżujących rodziców

Z doświadczenia wiemy, że odkrywanie nowych miejsc z dziećmi jest dużo przyjemniejsze i nawet łatwiejsze gdy dobrze przygotujemy się do podróży przed wyjazdem. Zdobycie cennych informacji i poznanie panujących na miejscu warunków (noclegowych, transportowych, żywieniowych i "rozrywkowych") pomaga uniknąć lub wybrnąć z wielu stresujących sytuacji.Poniżej podpowiedzi oparte na doświadczeniu własnym i osób zaprzyjaźnionych:

Maroko - kultura przyjazna dzieciom - w tym kraju ludzie naprawdę kochają dzieci i okazują to na każdym kroku. Hałaśliwość i ruchliwość dzieci przyjmowana jest w większości przyjaźnie i bardzo wyrozumiale. Jedynym dyskomfortem dla niektórych może okazać się zbyt wielka chęć okazywania uczuć dzieciom przez Marokańczyków w postaci głaskania ich po głowach, całowania po policzkach czy też chęć brania na ręce - pamiętając, że jest to częścią kultury tego kraju powinno się podchodzić do tego z wyrozumiałością - jeśli jednak nie czujemy się dobrze z tego rodzaju zachowaniami, od razu powinniśmy dać znać o tym osobie interesującej się naszym dzieckiem, to zapobiegnie niezręcznej dla obu stron sytuacji.


Przekąski, obiadki -  gdy z większymi dziećmi nie ma problemu z wyborem dań bo dostępny jest szeroki wybór potraw tak orientalnych jak i znanych w naszym kraju tak z maluszkami wiele osób ma dylemat - brać obiadki, przekąski ze sobą czy kupować na miejscu. W Maroku gotowe jedzenie dla dzieci robi się coraz bardziej popularne (raczej z racji turystów i "ekspatów" niż rodowitych marokańskich mamuś). W większych miastach dostępny jest wybór przekąsek i jedzenia dla dzieci, może nie tak szeroki jak w Europie ale zawsze coś ciekawego można znaleźć. Dużo gorzej jest na peryferiach i w małych miejscowościach - lepiej zawsze zaopatrzyć się w miastach. Funkcjonuje na rynku kilka marek globalnych jak np. Danon, czy Nestle ale również wiele marokańskich firm oferujących równie dobrą żywność dla dzieci (np. mleko w proszku). Słoiczki dostępne są w największym wyborze w sieci marketów Marjane bądź Uniprix. Smaki raczej dla nas Polaków (i dla Polskich dzieci) egzotyczne bo tajin z wołowiną i warzywami albo kuskus z jagnięciną brzmią co najmniej orientalnie ( i niestety zawierają czasem dodatki wypełniaczy oraz soli i cukru) - jednak są dostępne i nie trzeba już taszczyć ze sobą na wakacje całej walizki wypchanej obiadkami dla dziecka (tu tylko mała uwaga - często skład obiadków opisany jest tylko po arabsku i francusku więc warto chociaż spisać sobie podstawowe składniki, których będziemy poszukiwać choćby po francusku i tak np. kurczak - poulet). No i niestety cena - niestety trzeba się nastawić, że obiadki są nieco droższe niż u nas - a to właśnie z powodu mniejszej popularności wśród marokańskich mam.

Wózki / foteliki samochodowe / krzesełka do karmienia - jeśli jedziemy z maleństwem, które podróżuje w wózku musimy pamiętać, że w medinach, starych częściach miast uliczki mogą być brukowane albo bardzo dziurawe co może utrudniać prowadzenie wózka z małymi (nie blokowanymi) kółkami. Ze względu na częste przemieszczanie polecamy dla maluszków chusty a dla nieco starszych lekkie wózki składane - spacerówki z większymi kółkami. W góry niezbędne będzie nosidełko turystyczne. Niestety foteliki samochodowe dostępne są tylko w nielicznych (raczej tych najdroższych) wypożyczalniach samochodów. Krzesełka do karmienia dostępne są również bardzo rzadko, przeważnie z znanych sieciowych lub droższych lokalach.

Pieluszki / chusteczki dla dzieci - Pieluszki dostępne w szerokim wyborze (marki znane typu Pampers i Huggies ale też wiele lokalnych) są nieco droższe lub podobny koszt, jednak chusteczki (mokre) dla dzieci są dostępne w ograniczonym wyborze i są zdecydowanie droższe niż w Polsce. Pieluszki dostępne nawet na sztuki na każdej Medinie większego miasta i w marketach a chusteczki raczej w marketach i w aptekach.

W łazienkach (nawet w centrum dużych miast) najczęściej nie ma dostępu do mydła i papieru więc warto mieć pod ręką chusteczki odkażające do rąk oraz zawsze zapas własnego papieru toaletowego podróżując po Maroku.

No i na koniec woda. Jej zapas to niezbędne wyposażenie w okresie większości roku w czasie spacerów i podróżowania. Na południu to obowiązek ze względu na wysokie temperatury. Dla dobra naszych brzuszków kupujemy tylko butelkowaną (oryginalnie zamkniętą) i nią właśnie gasimy pragnienie, myjemy zakupione na bazarze owoce i warzywa oraz używamy do mycia ząbków (w dużych miastach do czasu aklimatyzacji, poza nimi - zawsze).

Jeśli potrzebujecie więcej ogólnych informacji o podróżowaniu z dziećmi (szczególnie z maluszkami) polecamy wspaniały portal: http://www.malypodroznik.pl/ gdzie w zakładce porady znajdziemy ciekawe tematy dotyczące zdrowia, transportu i ekwipunku przydatne przy rodzinnych wojażach.


**************************************************

W Maroku znajdziemy wiele atrakcji dla starszych dzieci, są to:

W okolicach Marakeszu
* 30 minut od Marakeszu znajduje się wspaniała atrakcja http://www.terresdamanar.com/

* Aqua-Park OASIRIA w Marakeszu o którym już pisaliśmy wcześniej :
http://naszemaroko.blogspot.com/2010/07/kropla-wody-w-czerwonym-miescie.html

* dla młodszych dzieci w wieku 1-9 lat : Flower Power Cafe : http://www.flower-power-cafe.com/
oraz plac zabaw KawKab Jeux

W Agadirze pełna baza hotelowa z basenami, placami zabaw i oceanicznymi plażami ;) a co tam robić z dziećmi znajdziecie na angielskojęzycznym blogu Marrakech Xanthe Pat:
Możecie również przejrzeć powyższy blog w kategorii: dzieci, znajdziecie tam zapewne inne ciekawe informacje:

***********************************************

I teraz prośba do osób zamieszkujących na stałe lub odwiedzających w czasie podróży jakieś ciekawe miejsca dla dzieci w Maroku, prosimy o wpisy w komentarzach i podzielenie się z nami tymi cennymi informacjami ;)Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...