czwartek, 7 kwietnia 2011

Arabski - czy warto uczyć się ślimaczków?

Arabski to język świętej księgi Islamu - Koranu (Qur'an), baśni "Tysiąca i jednej nocy" i wielu innych wspaniałych dzieł literatury, to również język urzędowy w 24 krajach i jeden z oficjalnych języków ONZ. Około 280 milionów ludzi na świecie od Zachodniej Afryki aż po Wschodnią Azję używa tego języka ( geograficznie w 19 głównych oraz kilkudziesięciu systemowych dialektach ale większość oprócz dialektów zna również Modern Standard Arabic - współczesny standardowy język arabski nazywany często klasycznym lub literackim), to również język modlitwy wszystkich muzułmanów na świecie.
Nie wszyscy wiedzą, że nawet w języku polskim funkcjonuje wiele zapożyczeń z tego języka tzw. arabizmów jak np. : alchemia, algebra, arytmetyka, alkohol, henna, kawa, kuskus, sułtan, dżin i wiele innych. Niewielu wie, że to właśnie z języka arabskiego na łacinę zostały przetłumaczone dzieła Arystotelesa.
Dla wszystkich chcących nauczyć się tego języka bardzo przydatne są wszelkiego rodzaju samouczki oraz programy do samodzielnej nauki języka.
Z własnego doświadczenia mogę polecić kurs audio wydawnictwa  Edgard

ARABSKI - KURS PODSTAWOWY - gdzie jako materiały mamy bardzo dobrze zredagowaną książkę oraz 2 płyty CD z 130 minutami nagrań (można odtwarzać w dowolnym odtwarzaczu CD lub na komputerze). Najważniejszą zaletą tego kursu jest fakt, że można słuchać i uczyć się w samochodzie, w domu, w podróży, w drodze do pracy czy szkoły. Kurs obejmuje 12 lekcji, podczas których możemy poznać około 1500 zwrotów i słówek niezbędnych podczas codziennych rozmów m.in. przywitania, pytania o drogę, przedstawianie się ale również zwroty przydatne podczas podróżowania, rezerwacji hotelu czy też przy codziennych zakupach.
To jednak nie wszystko, w książce oprócz treści językowych zawartych jest również wiele ciekawych informacji dotyczących kultury arabskiej jak np. kwestia etykiety stroju, kobiet w krajach arabskich, małżeństwa i rozwodu, turystyki, kuchni i wiele innych. Ten kurs to wspaniała pozycja dla wszystkich, którzy zamierzają udać się do krajów arabskich czy to w celu turystycznym czy też biznesowym.
Uważam, że kurs jest przejrzysty i spójny i jeśli tylko mamy odpowiednią dawkę samozaparcia i wewnętrznej dyscypliny by samodzielnie, systematycznie poznawać język - może być on wspaniałym narzędziem do nauki arabskiego. Gorąco polecam ;)

******************************************************************

Miłośnikom Maroka i osobom zamierzającym podróżować po tym kraju polecamy stronę z podstawowymi zwrotami konkretnie w dialekcie marokańskim DARIJA.

To bardzo ważne by przed wyjazdem opanować choćby kilka najprostszych zwrotów grzecznościowych - na pewno otworzy to przed każdym wiele drzwi i serc.

Życzę wytrwałości w nauce języka i wspaniałych podróży !

Bslama = بسلامة    (po marokańsku cześć na pożegnanie)  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...