marokańskie rapsodie - czyli o rzeczach ważnych i błahych....

poniżej przedstawiamy przydatne informacje - wszystkie przetestowane osobiście ;-)

w 2010 roku 1 DH to ok. 0,40 PLN

MARAKESZ :

TRANSPORT : z lotniska do mediny można dojechać na kilka sposobów: najdrożej taksówką ok. 10 Euro, taxi zbiorowa ok. 5 Euro od osoby, autobusem lini 19 (przystanek zaraz po lewej stronie od wyjścia z terminalu) - koszt 25 DH lub najtaniej autobusem linii 11 B oraz 11 koszt biletu 3,5 DH od osoby. Przystanek tych dwu ostatnich znajduje się w odległości ok. 500 metrów ( po wyjściu z terminalu trzeba dojść do ulicy znajdującej się za parkingami i skręcić w lewo. Tą drogą trzeba dojść do skrzyżowania i ponownie skręcić w lewo. Należy przejść na drugą stronę tej ulicy, przystanek nie jest oznakowany (jak wszystkie w Maroku) ale znajduje się zaraz koło początku ciągu zabudowań (możliwe, że będzie stała tam już grupka ludzi). Autobusy te dojeżdżają do mediny i żeby udać się na Jamma el Fna trzeba wysiąść koło meczetu Kutubija (duży czworokątny minaret widziany z lewej strony autobusu), przejść na drugą stronę  i skierować się w kierunku minaretu i po minięciu go przejść na drugą stronę ulicy (w kierunku dorożek z końmi) zaraz za dorożkami zaczyna się plac Jamma el Fna :-) (autobus lini 19 staje zaraz obok dorożek).

z mediny do Guliez wzdłuż głównej ulicy kursuje autobus 1 lub 16 który przejeżdża koło Bab Dukkala (przejazd również 3,5 DH)


Przykładowe trasy:

Odjazdy z Ave el Mouahidine przy Place de Foucauld (koło wejścia na Jamma el Fna)

#1 z Mediny do Guliez (przez Ave Mohammed V) następnie do Semlalii (przez Route de Casablanca)
#3,8,10,13 do Bab Doukkala (przy dworcu autobusowym) potem koło dworca kolejowego 
#4 do Bab Doukkala, potem do ogrodów Majorelle
#5 do Bab Doukkala, Bab Khemis, Bab Debbagh i Bab Aylen do Bab Ahmar.
#6 do Bab Ighli i wejścia do ogrodów Agdal
#11 i #11B na lotnisko przez Ave Menara

#17 i 26 podobno do Route de Fes i dalej do gaju palmowego (ale my dojechaliśmy do Metro i tam kazali nam wysiąść bo niby do gaju nie jadą - to był # 17) - więc oba numery nie sprawdzone....



samochód polecamy wypożyczać w wypożyczalniach:

Medloc - http://www.medloc-maroc.com/
lub trochę drożej ale z pełnym ubezpieczeniem !! w http://www.najmcar.com/index.htm

CIEKAWOSTKI MARAKESZU:

polecamy stołować się na placu Jamma el Fna w stoisku nr. 1 (u Aichy) która naprawdę dobrze gotuje (dania ok. 30 DH, przystawki ok. 10 DH) jednak trochę taniej i  prawie równie smacznie jest w stoisku nr. 16 (przystawki 5 DH) - należy pamiętać, że rozkładany na stołach chleb i sosy będą nas kosztowały 5-10 DH od osoby więc jeśli nie mamy ochoty zagryzać chlebem i nie przepadamy za wodnistymi (średniej jakości !) sosami od razu powinniśmy podziękować za nie obsłudze i poprosić o zabranie ich ze stołu.



najlepsza harira (marokańska zupa) za 3,5 DH na stoisku nr 67 (zaraz koło stoiska nr. 1 Aichy - taka marokańska logika :-)) - na tym samym stoisku co harira możemy spróbować herbaty miętowej (duża szklanka cała wypełniona świeżą miętą i zalana zaparzoną zieloną herbatą - 5 DH)

soki z pomarańczy (3DH) albo grejfruta lub cytryny (10 DH) polecamy pić u Jamala w stoisku nr 24 - prosić zawsze bez dodatku wody i lodu oraz świeżo wyciskane - są dużo lepszej jakości niż schładzane wodą z kranu i lodem :-)

przydatnym zwrotem na placu Jamma el Fna (ale i w innych miejscach Maroka) jest zwrot:
MANDI FLUS - który oznacza - nie mam pieniędzy, skutecznie odstrasza nagabywaczy, jeśli dodatkowo doda się LAA, SZUKRAM (nie, dziękuję) zazwyczaj grzecznie odejdą zaczepiać innych turystów ;-)
na wyjątkowo nachalnych jest sposób postraszenia policją - fałszywi przewodnicy ścigani są przez policję turystyczną więc nikt kto nie chce mieć kłopotu nie będzie kontynuował zaczepiania obawiając się konsekwencji.

Kazba AIT BEN HADDOU - najbardziej godna polecenia i chyba najlepiej zachowana kasba (warowny gród) zachowana w Maroku, jej spektakularne położenie na zboczu wzgórza czyni ją jedną z najbardziej urokliwych miejsc.  Położona jest przy drodze łączącej Marakesz z Warzazatem (Ouarzazat) ok. 20 km od Warzazatu.

Do kazby można wejść za darmo - wystarczy po przekroczeniu koryta rzeki (oued) które w porze wiosennej odbywa się przy pomocy osiołków i mułów ( ok. 5 DH od osoby) natomiast w porze "suchej" przechodzi się swobodnie po workach z piaskiem, należy kierować się na lewo i pójść ok. 200-300 metrów po czym skręcić w kierunku kazby gdzie znajduje się "boczne wejście". Próba wejścia przez tzw. "główne wejście" daje możliwość naciągaczom na wymuszanie opłaty za wstęp do Kazby - jako, że trzeba przejść przez ich część mieszkalną domu

.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...